Ni slabšega časa, kot je jesen. In to zaradi virusa, ki vsako leto ob tem času povzroči epidemijo kašljajočih ljudi z bolečino v grlu, mišicah in brez glasu. Ja, govorim o prehladu, ki najbolj zadane človeka v zgodnji jeseni, manj pa spomladi in poleti.
Nekaj dejstev o prehladu:
- otroci imajo 6-8 prehladov letno. Družine z otroki lahko doživijo tudi 12 prehladov v letu dni
- odrasli so v povprečju prehlajeni 2-4 krat na leto
- ženske, še posebej tiste med 20. in 30. letom starosti, so prehlajene več kot moški, najverjetneje zaradi večjega stika z otroki
- odkritih je bilo več kot 200 virusov, ki povzročajo prehlad
- rhinovirusi (majhni virusi brez ovojnice) povzročajo 30-35% vseh prehladov. Odkritih jih je bilo več kot 110
- približno 10-15% prehladov pri odraslih povzročijo virusi, ki so prav tako povzročitelji resnejših bolezni (npr. gripe)
- gripni virusi, skupaj z pljučnico (najbolj resno posledico teh virusov), so v nekaterih državah eden glavnih vzrokov prezgodnje smrti
Rhinovirus 16, povzročitelj prehlada (vir: kenax.cz)
Kako se izogniti prehladu
Če vsake toliko časa vidimo svet zunaj naše hiše, se virusom prehlada in gripe ne moremo izogniti. Njihovim simptomom pa se lahko najlažje upremo s povečano močjo našega imunskega sistema. Domači recept za preprečevanje prehlada so tople obleke (hladno telo se bori proti podhladitvi in ne posveča pozornosti napadom virusov) in dosti vitamina C ("sladkanje" z surovo limono). Če pa ste prehlad že staknili, pa ga boste pač morali preboleti. Pomagajo vam lahko redno brisanju nosu, topli spanec, dosti toplih napitkov in kakšen babičin recept. Seveda velja pravilo, da, v kolikor se agonija nadaljuje največ 3 dni, obiščite zdravnika. Prehlad ni edino virusno obolenje s simptomi kašlja, glavobola, razbolelih mišic in grla!
Babičini recepti
Vsako leto sem si pomagal preboleti prehlad z dvema domačima receptoma. Nekateri ju boste prepoznali, drugi spet ne.
Prvi recept je prežgan sladkor v mleku. Prazno posodo dajte na štedilnik in vanj vsipajte manjšo količino navadnega sladkorja (toliko, da prekrije dno, in še malenkost več). Z žlico sladkor mešajte, dokler se ne bo stopil v rjavo karamelo. Tedaj vlijte na (še vročo) karamelo mleko, in sicer toliko, kot ga boste popili. Medtem še z eno roko vedno mešajte karamelo. Ta se bo nenadoma strdila in sprijela žlice. Lahko jo poližete, ali pa jo pustite, da se stopi v mleku. Počakajte, da mleko zavre (ne hodite daleč od štedilnika, ker bo nenadoma vzkipelo), nato pa ga prelijte in ga z žlico srkajte. Pomembno je, da ga srkate čimbolj vročega (nič nenavadnega ni, če si pri srkanju popečete jezik). Samo na tak način bo zdravilo najbolj učinkovito in naslednji dan se bo sluz, ki jo čutite v grlu in ki je ne morete in ne morete izkašljati, kar strgala iz grla.
Drugi recept je manj znan in v določenih delih leta tudi manj izvedljiv. Zadnja leta ga nisem uporabljal, spomnim pa se, da mi je prav tako pomagal prej končati prehlad. Imenuje se izcedek medu iz črne redkve. Potrebujete torej veliko, črno redkev ter srednje-trd do trd čebelji med. Mehki med, ki ga lahko mažete na kruh, ne pride v poštev. Redkvi z nožem izdolbite toliko jedra, da bo iz nje nastala posodica. Seveda je ne izdolbite do olupka; pustite od 0,5 do 2 cm debelo plast jedra (več kot pustite, bolje je). Na dnu "posodice" izvrtajte majhno luknjico (manjša od pol centimetra, vsekakor pa ne večja). V to posodico iz redkve sedaj natlačite vaš med. Med mora biti dovolj viskozen, drugače bo prehitro stekel skozi luknjico. Redkvico z medom postavite na kozarec tako, da se bo izcedek medu stekal vanj. Če po nekaj urah izcedka še vedno ni v kozarcu, rahlo povečajte luknjico na dnu redkve. Zdravilo za med je torej ta izcedek, ki ga pijete dnevno, kolikor ga pač izteče. Okus ima (ne boste verjeli) po medu in po redkvi.
Samo moja dva centa
Za te recepte trdim, da so mi pomagali, nič pa ne jamčim, da bodo tudi vam. Za morebitne poškodbe (vrelo mleko in nož sta lahko nevarna) ne odgovarjam
- 11. oktober 2007 @ 19:53 - Ogledov: 144807 -
Komentarjev: 13